„Óráink vannak hátra”: kudarcba fulladt a mariupoli evakuáció, óriási a pusztítás
Az orosz erők teljesen beszorították az ukránok utolsó védelmi vonalát az Azovstal acélműbe.
Bár a felek megegyeztek, hogy humanitárius folyosót nyitnak a területen rekedt mintegy 1.000 civil biztonságos elvonulása érdekében, a Kreml azonban nem tartotta be a megállapodást.
Az ukrán védelmi minisztérium közlése szerint az orosz katonák válogatás nélkül lőnek mindenkire, meghiúsítva ezzel a polgári lakosság kimenekítését.
Elemzők szerint, ha a támadóknak sikerül áttörni a védelmi vonalakat, ez lehet a háború eddigi legnagyobb vérfürdője.
Ukrajna szerint Moszkva keleten is fokozza a támadásokat és keresi az ukrán védelmi vonalak gyenge pontjait. Oroszország bejelentette, hogy több száz rakéta- és légitámadást indított olyan katonai célpontok ellen, mint a gyalogos csapatok és a járműkonvojok.
A Kreml kinyilvánított célja a Donbász elfoglalása, a többnyire orosz ajkú keleti régió, amely szénbányáknak, fémüzemeknek és nehézgépgyáraknak ad otthont. Ezek leválasztása Ukrajnáról Putyinnak égetően szükséges, ha győzelmet akar aratni, miután a főváros, Kijev lerohanására tett kísérlet sikertelennek bizonyult.
Szerhij Haidai kormányzó szerint az oroszok, miután elfoglalták Kreminna városát, most Rubizsne és Popaszna ellen vonulnak. Arra kért minden lakost, hogy haladéktalanul hagyják el az érintett településeket.
“A megszállók ezeknek a városoknak csak egy részét irányítják, nem tudnak betörni a központokba” – írta Haidai a Telegram-csatornáján.
Szakértők szerint a keleti offenzíva úgynevezett „lemorzsolódási háborúvá” fajulhat. Oroszország a régióban Ukrajna legtapasztaltabb, legharcedzettebb csapataival néz szembe, akik nyolc éve harcolnak a Moszkva-barát szeparatisták ellen Donbászban.
Oroszország közölte, hogy benyújtott Ukrajnának egy dokumentumtervezetet, amely felvázolja a konfliktus lezárására vonatkozó követeléseit – néhány nappal azután, hogy Putyin kijelentette, hogy a tárgyalások „zsákutcában” jutottak.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette, hogy „a labda az ő térfelükön pattog, válaszra várunk”. A tervezetről nem árult el részleteket és az sem derült ki, hogy mikor küldték el, vagy miben tér el az ukránok saját verziójától, amit a múlt hónapban terjesztettek elő.
Aszerint Zelenszkij hajlandó lenne lemondani NATO-csatlakozási kérelméről, cserébe számos más ország biztonsági garanciáiért. Ellenben a Moszkva által elfoglalt Krím-félszigetet és egyéb kelet-ukrajnai területeket nem hajlandó átengedni, ahol a szakadárok Oroszország által elismert független köztársaságokat alapítottak.
A romhalmazzá vált Mariupolt az orosz hadsereg szinte megállás nélkül lövi, a város ellenállásának utolsó helyszínét, az Azvostal acélgyárat.
Az oroszok becslése szerint néhány ezer ukrán katona maradt az üzemben, amelynek alagutakból és bunkerekből álló labirintusa körülbelül 11 négyzetkilométeren (4 négyzetmérföldön) terült el. Zelenszkij szerint körülbelül 1000 civil is ott rekedt.
Egy ukrán katona a Facebookon tett közzé egy felvételt, amelyben felszólította a világ vezetőit, hogy segítsenek evakuálni az embereket az erőműből, mondván: “Több mint 500 sebesült katona és több száz civil van velünk, köztük nők és gyerekek.”
A tiszt, aki Szerhij Volinszkijként azonosította magát a 36. tengerészgyalogos dandárból, azt mondta:
„Ez lehet az utolsó bejelentkezésünk. Lehet, hogy már csak néhány napunk vagy óránk van hátra.”
Városszerte több mint 100.000 ember esett csapdába, ahol egyáltalán nincs élelem, víz, gyógyszer vagy fűtés.
Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy a nők, gyerekek és idősek biztonságos folyosójának megnyitására tett legutóbbi erőfeszítés kudarcot vallott, mert az oroszok nem tartották be a tűzszünetet, mint ahogy sok korábbi ilyen megállapodás esetében is történt.
A Zelenszkij tanácsadója, Mikhajlo Podoljak a Twitteren közölte, hogy ő és más ukrán tárgyaló felek készek feltétel nélkül tárgyalni a csapdába esett mariupoli védők és civilek életének megmentése érdekében, Oroszország részéről azonban nem érkezett válasz a felhívásra.
Anthony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere a még feltáratlan borzalmakra figyelmeztetett Mariupolban, tekintettel a Kijev melletti Bucsában az oroszok visszavonulása után hátrahagyott halálra és pusztításra.
„Csak arra számíthatunk, hogy amikor a harcok véget érnek Mariupolban, sokkal rosszabbat fogunk látni, ha ez egyáltalán elképzelhető” – mondta.
Mariupol stratégiai és szimbolikus értékkel bír mindkét fél számára. A település bukása megfosztaná Ukrajnát egy létfontosságú kikötőtől és szárazföldi hidat hozna létre Oroszország és a Krím-félsziget között, ami lehetőséget adna Moszkvának, hogy szabadon átcsoportosíthassa erőit a térségben.
Érdemes elolvasniKitiltják az orosz sportolókat a világ egyik legrangosabb tenisztornájáról
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon